top of page
Screen Shot 2019-12-02 at 21.02.47.png
Screen Shot 2019-12-02 at 21.02.47.png
Screen Shot 2019-12-02 at 21.02.47.png
Screen Shot 2019-12-02 at 21.02.47.png
Screen Shot 2019-12-02 at 20.26.52.png

Çamaşır Kurutma Makineleri

Washing machine_edited.png

Tedarikçilerin yükümlülükleri

(a) her bir ev tipi çamaşır kurutucuya, Ek I'de belirtilen bilgileri içeren ve basılı bir etiket verilir;

 

(b) Ek II'de belirtildiği gibi bir ürün fişinin sunulması; 

 

(c) Ek III'te belirtilen teknik belgeler, Üye Devletlerin yetkililerine ve Komisyona talep üzerine sunulur;

(d) Bir ev tipi çamaşır kurutma makinesi modeline yönelik herhangi bir reklam, reklam öğesi enerji ile ilgili veya fiyat bilgisini içeriyorsa, enerji verimlilik sınıfını içerir;

 

(e) Belli teknik parametrelerini tanımlayan belirli bir ev tipi çamaşır kurutma makinesi modeliyle ilgili herhangi bir teknik tanıtım malzemesi, söz konusu modelin enerji verimlilik sınıfını da içerir.

 

(f) Ek I'de belirtilen bilgileri içeren ve 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren piyasaya sürülen her bir ev tipi çamaşır kurutma makinesi modeli için elektronik etiket, yeni bir model tanımlayıcıyla birlikte satıcılara sunulur. Ayrıca, diğer ev tipi çamaşır kurutma makinesi modelleri için satıcılara sunulabilir;

 

(g) Ek II'de belirtilen elektronik ürün fişi, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren piyasaya sürülen her bir ev tipi çamaşır kurutma makinesi modeli için satıcılara yeni bir model tanımlayıcıyla sunulmaktadır. Diğer ev tipi çamaşır kurutma makinesi modelleri için satıcılara da sunulabilir.

Bayilerin yükümlülükleri

(a) her bir ev tipi çamaşır kurutucu, satış noktasında, açıkça ve gözle görülür bir şekilde ev tipi çamaşır kurutucusunun önünde veya üstünde, Madde 3 (a) uyarınca tedarikçinin sağladığı etiketi taşır.

 

(b) bu Tüzük Ek IV uyarınca; son kullanıcının 2010/30/EU Direktifinin 7. Maddesinde belirtildiği gibi ürünü görmesinin beklenmediği satış, kiralama veya kiralama-satın alma için sunulan ev tipi çamaşır kurutucular, tedarikçiler tarafından sağlanan bilgilerle pazarlanmaktadır. İşlemin internet üzerinden yapılması ve Madde 3 (f) ve 3 (g) uyarınca bir elektronik etiket ve elektronik ürün fişinin sunulması durumunda Ek VIII hükümleri uygulanacaktır.

 

(c) ev tipi çamaşır kurutma makinesinin belirli bir modeline yönelik herhangi bir reklam, reklam enerjiyle ilgili veya fiyat bilgisini açıklıyorsa, enerji verimlilik sınıfına bir referans içeriyorsa;

 

(d) Belli teknik parametrelerini tanımlayan belirli bir ev tipi çamaşır kurutma makinesi modeliyle ilgili herhangi bir teknik tanıtım malzemesi, söz konusu modelin enerji verimlilik sınıfına bir referans içerir.

tumble_driers_air.jpg

Bize ulaşın

bottom of page